بازدید تعدادی از کارگزاریها و سهامداران بازار سرمایه از گروه صنعتی و معدنی زرین
1, اکتبر, 2016
بیشترین افت قیمت روی طی ۱۰ ماه گذشته رقم خورد.
15, اکتبر, 2016
بازدید تعدادی از کارگزاریها و سهامداران بازار سرمایه از گروه صنعتی و معدنی زرین
1, اکتبر, 2016
بیشترین افت قیمت روی طی ۱۰ ماه گذشته رقم خورد.
15, اکتبر, 2016

متوسط قیمت ها تا سال ۲۰۲۰ چقدر خواهد بود؟

در سال جاری میلادی تاکنون، روی در بین فلزات اساسی بهترین عملکرد را داشته و قیمت آن از پایین ترین میزان در ۶ سال اخیر که ابتدای سال مشاهده شد حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است. اخیرا قیمت هر تن روی در بورس فلزات لندن در محدود ۲۲۸۰ دلار نوسان کرده و ما در ادامه به بررسی افق بازار این فلز و دیدگاه تحلیلگران در این زمینه می پردازیم.

روند رشد قیمت روی متعاقب تعطیل شدن دو معدن بزرگ یعنی معدن سنچری استرالیا و معدن لیشین در ایرلند آغاز شد. ظرفیت تولید این دو معدن در مجموع ۶۳۰ هزار تن در سال بود و تعطیلی آنها سبب شد افق سرمایه گذاری در روی مثبت شود.

با در نظر گرفتن تعطیلی برخی دیگر از معادن روی، میزان کاهش تولید از سال ۲۰۱۳ تاکنون بیش از یک میلیون تن بوده است. گزارش وضعیت تولید شرکت گلنکور نشان می دهد در نیمه نخست سال جاری میلادی، میزان تولید با ۳۱ درصد کاهش به ۵۰۶ هزار تن رسیده است. این شرکت چند معدن خود را در پرو تعطیل کرده و از میزان تولید خود در استرالیا کاسته است. غیر از گلنکور چند شرکت دیگر نیز از تولید روی خود کاسته اند.

از سوی دیگر در چین که بزرگ ترین تولیدکننده و مصرف کننده روی در جهان است اخیرا دستور تعطیلی تمامی معادن سرب و روی در بخشی از استان هونان صادر شده است. این استان مرکز تولید این دو فلز در چین است. پیش بینی شده امسال کسری روی در چین ۳۹۰ هزار تن باشد.

سال پیش میزان کسری تنها ۹ هزار تن بود.در گزارش جدید موسسه بی ام ای آمده است، اگرچه رشد قیمت روی با همین سرعت ادامه پیدا نخواهد کرد، اما قیمت ها در بلندمدت به تدریج افزایش پیدا می کنند. امسال متوسط قیمت هر تن روی ۲۰۰۰دلار است و تا سال ۲۰۲۰ یعنی پایان دهه کنونی، متوسط قیمت ها به ۲۳۵۰ دلار افزایش پیدا خواهد کرد. تحقق این پیش بینی به معنای افزایش ۹/ ۳ درصدی قیمت ها در هر سال تا سال ۲۰۲۰ است.

این افق مثبت حاصل میزان پایین تر عرضه است که بازار جهانی روی را در وضعیت کسری حفظ خواهد کرد. در بخش دیگری از این گزارش آمده است، کسری، به ویژه در عرضه از معادن مشهود است. پیش بینی می شود تولید سنگ روی و کنسانتره آن، امسال نسبت به سال گذشته ۸/ ۶ درصد کاهش یابد. میزان تولید روی تصفیه شده امسال یک درصد کاهش می یابد و تا سال ۲۰۲۰ هر سال کمتر از ۲ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. سرعت رشد تقاضا بالاتر از عرضه است. تداوم کسری عرضه سبب می شود نسبت ذخیره به مصرف روی، پایین باقی بماند.

پیش بینی می شود ذخیره روی در انبارهای تحت نظارت بورس های فلزی در پایان دهه حاضر یعنی تا چهار سال آینده، کمتر از ۵ درصد مصرف باشد. امسال این رقم ۱۱ درصد است. با توجه به آنچه گفته شد افق بازار روی مثبت است، اما سرمایه گذاران نباید تصور کنند قیمت ها به شدت افزایش خواهد یافت. البته اگر در چین تدابیر جدید حمایتی اتخاذ شود سرعت رشد قیمت ها بیشتر خواهد شد.

منبع: ماین نیوز