مطالعات ژئوتکنیکی، ستون پایداری معادن
8, نوامبر, 2015
افت قیمت روی به پایین‌ترین سطح طی ۶ سال اخیر
21, نوامبر, 2015
مطالعات ژئوتکنیکی، ستون پایداری معادن
8, نوامبر, 2015
افت قیمت روی به پایین‌ترین سطح طی ۶ سال اخیر
21, نوامبر, 2015

۶ نکته که باید درباره معادن ایران بدانیم.

ایران با دارا بودن ۳۷ میلیارد تن ذخایر قطعی معدنی یکی از غنی‌ترین کشورهای معدنی دنیاست به طوری که وجود معادنی چون سرب و روی انگوران و مس سرچشمه سبب شده تا ایران دو معدن از پر عیارترین و منحصر به فردترین معادن دنیا را به نام خود ثبت کند.

ایران با دارا بودن ذخایر غنی معدنی خود به بهشت معادن دنیا معروف شده و توانسته نظر بسیاری از سرمایه گذاران این حوزه را طی دهه‌های گذشته به خود جلب کند. در این گزارش ۶ ویژگی بارز معادن ایران را مرور می کنیم تا بدانیم جایگاه واقعی کشورمان از این لحاظ در دنیا به چه شکلی است.

۱٫ ذخایر قطعی معادن ایران ۳۷ میلیارد تن است که ارزش آن به بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار می رسد. این ذخایر شامل طلا، زغال سنگ، سنگ آهن، مس، سرب، روی، کروم، باریت، نمک، سنگ گچ، مولیبدن، طلا و عناصر نادر خاکی است.

۲٫ میزان ذخایر قطعی سنگ آهن ایران ۲٫۷ میلیارد تن است که یک درصد ذخایر جهان را شامل می‌شود.

۳٫ با توجه به قرار گرفتن کشورمان روی کمربند مس دنیا، ۲٫۶ تن میلیارد سنگ مس در کشورمان قرار دارد که ۴ درصد ذخایر دنیا را تشکیل می‌دهد.

۴٫ ایران همچنین بر روی کمربند نقره، سرب و روی قرار گرفته و بر اساس آخرین مطالعات ۱۱ میلیون تن سنگ سرب و روی و نقره که معادل ۴ درصد ذخایر جهانی است را در خود جای داده است.

۵٫ با توجه به اینکه اکتشافات اصولی طلا در ایران از حدود دو دهه پیش آغاز شده، تا کنون ۲۵۰ تن طلای خالص که نیم درصد ذخایر کل دنیا را تشکیل می دهد در کشورمان قرار دارد. پیش‌بینی شده کل ذخایر طلای ایران به هزار تن هم برسد.

۶٫ رتبه جهانی ایران در تولید فولاد ۱۴، در سیمان ۴، در مس ۲۰، در آلومینیوم ۱۹ و در سنگ آهن ۹ است.

منبع: ماین نیوز