سال نو مبارک باد
4, آوریل, 2017
آخرین وضعیت صادرات معدن و صنایع معدنی
10, آوریل, 2017
سال نو مبارک باد
4, آوریل, 2017
آخرین وضعیت صادرات معدن و صنایع معدنی
10, آوریل, 2017

ورق سرب و روی برمی گردد.

نمودارهای قیمت جهانی از رشد قیمت سرب و روی خبر می دهد و رئیس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی ایران نیز با تایید این نکته، امسال را نیز با توجه به افتتاح معدن مهدی آباد سالی امیدبخش تر از قبل توصیف کرد.

با بیان این که سال گذشته وضعیت نسبتا مطلوبی برای صنعت سرب و روی رقم خورد، گفت: سال گذشته به دلایل مختلف وضعیتی بهتر نسبت به سال ۱۳۹۴ رقم خورد؛ به طوری که می توان افزایش حدودا ۳۴ درصدی قیمت جهانی روی و افزایش نسبی قیمت سرب را یکی از دلایل آن عنوان کرد.

وی در ادامه با بیان این که تولیدکنندگان در سال گذشته مجبور به واردات مواد اولیه شدند، عنوان کرد: در سال ۱۳۹۵ میزان تقاضای مواد اولیه تولید روی بالا رفت که واحدهای زنجانی مجبور شدند مواد اولیه خود را از ترکیه فراهم کنند.

رئیس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی ایران با اشاره به این که سال گذشته نزدیک به ۱۵۵ هزار تن شمش روی تولید شد، ادامه داد: در سال ۱۳۹۴ حدود ۱۳۰ هزار تن فلز روی تولید شد که این عدد در سال قبل به ۱۵۵ هزار تن رسید که حدود ۱۰۰ هزار تن از آن صادر شد.

توقف تولید سرب به خاطر مسائل زیست محیطی

حسینقلی درباره وضعیت تولید سرب، افزود: تنها شرکت ملی تولید سرب ایران مستقر در زنجان در حال تولید سرب بود که سال گذشته به علت برخی مسائل زیست محیطی تعطیل شد که در اواخر سال گذشته توانست با نصب فیلتر ایرادات زیست محیطی را برطرف کند و مجددا به چرخه تولید بازگردد که پیش بینی می شود اگر خوراک دهی به طور مناسب صورت گیرد می توان انتظار تولید سرب تا ۲۰ هزار تن را از این شرکت داشت.

وی در پیش بینی خود در وضعیت این صنعت در سال جاری، اظهار کرد: به نظر می رسد وضعیت تولید در سال ۱۳۹۶ نسبت به قبل بهبود داشته باشد، چرا که در این مسیر افتتاح معدن مهدی آباد رقم خواهد خورد و می تواند تا پایان سال خوراک دهی به واحدهای تولیدی سرب و روی را آغاز کند.

رئیس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی ایران گفت: در مجموع می توان پیش بینی کرد اگر وضعیت تامین خوراک واحدهای سرب و روی به طور مناسب صورت گیرد می تواند ۴۵۰ هزار تن ظرفیت نصب شده ای که روی این صنایع استفاده کرد، چرا که اکنون اکثر واحدهای تولیدی با ۳۰ تا ۳۵ درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند و حتی برخی از آنها نیز به تعطیلی کشیده شده است.

منبع: دنیای معدن