روز ملی صنعت و معدن مبارک باد
1, جولای, 2017
آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام
5, جولای, 2017

روی فلز خوش شانس ۲۰۱۷

اگر چه سال ۲۰۱۷ تا به امروز برای طلا و نقره چندان رضایت بخش نبوده است، اما این در شرایطی است که برخی فلزات همچون نیکل را می توان از فلزات خوش شانس این سال برشمرد.

در میان فلزات اساسی، فلز روی رشد قیمت محسوسی را تجربه کرده است در شرایطی که آلومینیوم در شرایط سختی قرار دارد که کارشناسان افزایش سود بانک ها و کاهش تقاضا برای سرمایه گذاری را از دلایل این شرایط دشوار دانسته اند.

از سویی آمار ها نشان می دهد که فلز روی از لحاظ موجودی در بازار جهانی در کمترین میزان خود نسبت به ۸ سال گذشته رسیده است.در بازار انرژی نیز با وجود تهدیدات زیاد برای نفت، قیمت آن ۵ درصد افزایش داشت.

بازار فلزات

طلا و نقره، چه در بازار جهانی چه در بازارهای داخلی، روند نزولی داشتند.طلا اولین نزول خود در ماه جون را تجربه کرد که این نزول در حدود ۱ درصد بود.افزایش سود بانک ها، کاهش تقاضا برای سرمایه گذاری، خوش بین بودن برای بهتر شدت اقتصاد آمریکا و شرایط مالی بهتر برای بانک ها از عوامل دردسر ساز برای طلا بودند.

موجودی فلز روی در بازار جهانی لندن در کمترین میزان خود در ۸ سال گذشته است, در حالی که کاهش پیوسته موجودی فلز مس به نفع فلزات پایه شده است و پیش بینی می شود این روند تا هفته آینده ادامه یابد.

همراه با افزایش تقاضای داخلی، قیمت فلز نیکل ۰.۰۷ درصد افزایش یافت و آینده ای امید بخش را برای این فلز در ماه جولای رقم زد.

فلز آلومینیوم که به نظر می رسید بهترین رشد قیمت را بین سایر فلزات در سال ۲۰۱۷ داشته است، در ماه جون تنها فلز پایه ای است که روند نزولی داشت.

قیمت این فلز در بازار فلزات لندن ۲.۵ درصد کاهش یافت.میانگین کاهش قیمت این فلز در ماه جون ۱۸۹۳.۵ دلار به ازای هر تن بود که نسبت به ماه فوریه کاهش چشمگیری داشته است.

از سوی دیگر در بازار انرژی, قیمت نفت با کمک رشد داد و ستد ها, ۵ درصد افزایش یافت اگرچه افزایش عرضه و رشد موجودی در سراسر جهان خطری برای افزایش قیمت نفت محسوب می شود و تحلیل ها حاکی از کاهش قیمت نفت در آینده ای نه چندان دور است.

 

منبع: دنیای معدن