تحریم‌ تاثیر چندانی بر معادن ایران ندارد
23, می, 2018
درخواست ۷۹ شرکت فعال در صنعت سرب و روی از وزیر صنعت، معدن و تجارت خاک را گران نکنید
23, می, 2018
تحریم‌ تاثیر چندانی بر معادن ایران ندارد
23, می, 2018
درخواست ۷۹ شرکت فعال در صنعت سرب و روی از وزیر صنعت، معدن و تجارت خاک را گران نکنید
23, می, 2018

رشد ۳.۵ درصدی تقاضا روی در سال ۲۰۱۸

گروه معادن >سرب و روی – براساس آمار گزارش گروه مطالعات بین‌المللی سرب و روی، میزان تولید معدنی، عرضه فلز تصفیه شده و تقاضای آن که در ۲ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ منتشر شد، تقاضا برای شمش روی در این مدت نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۸ افزایش داشته اما از آنجایی که میزان تولید به نسبت افزایش تقاضا رشد پیدا نکرده است، کسری انبارهای روی دنیا ادامه‌دار است.

به گزارش ماین نیوز، براساس اطلاعات منتشر شده توسط گروه مطالعات بین‌المللی سرب و روی، تقاضا برای شمش روی طی ۲ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ نسبت به ۲ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۷ رشد حدود ۳.۵ درصدی داشته و از ۲ هزار و ۱۶۵ تن به ۲ هزار و ۲۴۰ تن رسیده است.

همچنین میزان تولید معدنی روی در ۲ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ نسبت به همین زمان در سال ۲۰۱۷ کاهش ۰.۶ درصدی داشت. این کاهش تولید برخلاف انتظارات و پیش‌بینی‌هایی بود که بازگشایی و به بهره‌برداری رسیدن معادن جدید روی در سال ۲۰۱۷ را عامل افزایش تولید در سال ۲۰۱۸ می‌دانست، هرچند که برای بررسی هنوز زمان کمی از سال ۲۰۱۸ گذشته و باید منتظر آمارهای تولید در ماه‌های بعد بود.

تولید فلز تصفیه شده روی در ۲ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ حاکی از آن است که تولید فلز روی در این زمان برخلاف تولید معدنی، نسبت به مدت مشابه خود در سال ۲۰۱۷ رشد حدود ۰.۳ درصدی داشته است که نشان از افزایش تولید ثانویه در تولید روی تصفیه شده دارد.

در مجموع از آنجایی که میزان تقاضا برای شمش روی در این ۲ ماه ۳.۵ درصد رشد داشته اما میزان تولید تنها ۰.۳ درصد رشد داشته است، بنابراین روند نزولی موجودی انبارهای روی دنیا ادامه یافته که این امر می‌تواند زمینه افزایش قیمت را فراهم کند.

عرضه فلز تصفیه شده و تقاضای آن از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ نیز نشان می دهد که آنچه موجب داغ شدن بازار این فلز شده، روند افزایشی تقاضا برای شمش روی در ۲ سال اخیر بوده است. باتوجه به آمار منتشر شده از تقاضا برای فلز روی در ۲ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۷، این روند افزایشی تقاضا همچنان ادامه دارد که همین امر موجب رونق بازار روی در سال جاری خواهد بود.